Back to top

Křupavý cibulový koláč se sýrem Krolewski

Cibulový koláč s ementálem

Po každodenní vyjížďce na koni mi po obědě pěkně vyhládne, ale do večeře je vždy daleko. S kručícím břichem si proto k svačince nechávám upéct tento znamenitý koláč. Přidej sýr!

Filip Krolewski

Co potřebujete: 
 • Na korpus:
 • mouka pšeničná hladká 250 gramů (+ na poprášení) 
 • máslo 125 gramů
 • voda 5 lžic
 • sůl 1 špetka
 • Náplň:
 • cibule 3 kusy (větší) 
 • cibule červená 3 kusy (větší)
 • slanina 200 gramů
 • smetana na šlehání 250 gramů
 • sýr Ementál Krolewski 150 gramů
 • vejce 3 kusy
 • tymián 4 snítky
 • olej olivový 2 lžíce
 • sůl 1 špetka
 • pepř 1 špetka
Postup přípravy: 

Nejprve si připravte křehké těsto: mouku, na kostičky nakrájené těsto a špetku soli dejte do foodprocesoru s velkým nožem, zapněte na vyšší obrátky a vyrobte drobenku. Postupným přidáváním vody se drobenka spojí v kouli těsta. Ve finální fázi je vyjměte z robotu a zpracujte ručně, aby se spojilo v jednolitou hmotu. Těsto zabalte do fólie a nechte alespoň 30 minut odležet v lednici.

Mezitím si připravte náplň. Cibuli nakrájejte na klínky nebo na půlkolečka, slaninu na tenké proužky nebo na kostičky. Na pánvi zahřejte olej, přidejte slaninu a na středním plameni restujte, dokud slanina nezačne zlátnout, přidejte cibuli, snižte teplotu a za občasného míchání ji nechte zesklovatět, změknout a zredukovat asi na polovinu. Odstavte z ohně a nechte vychladnout.

Odleželé těsto vyválejte na lehce pomoučené pracovní ploše na placku o něco větší, než je koláčová forma, pomocí válečku je přeneste do formy, lehce vtlačte dovnitř, aby byla celá forma vyplněná, a přečnívající kusy těsta odkrojte. Těsto propíchejte na několika místech vidličkou, zakryjte papírem na pečení, zasypte fazolemi a pečte 20 minut na 200 °C. Díky „slepému pečení“ zůstane těsto křupavé a náplň se do něj nevsákne.

V míse rozšlehejte vejce se smetanou, osolte, opepřete, přidejte lístky tymiánu a nahrubo nastrouhaný sýr.

Na předpečené těsto rovnoměrně rozetřete cibulovou směs se slaninou, zalijte ji smetanovou směsí se sýrem a vejci. Teplotu snižte na 180 °C a pečte 25–30 minut.

Související příběhy

Kdysi, někdy mezi lety 1236–1859, zase jednou Češi někde válčili. Jednou vyhrávali oni, podruhé zase ti druzí. Ostří lítalo vzduchem, zemi halil prach. Konec sváru byl v nedohlednu. 

Kdysi v dávné historii, bylo město Chmielow pod náporem krys. Ty terorizovaly místní obyvatelstvo, kterému docházela trpělivost. Malí hlodavci byli všude. 

Další recepty

Cibulový koláč se šunkou a sýrem - Slaný koláč, který vás dostane

Koláč na slano? A proč ne? Recept, který jsem vymyslel při svých cestách českými končinami, je až neobvykle dobrý. Někteří kuchaři v čele s jakousi Magdalénou chtěli znát moje know-how. Tak vám ho říkám teď. Přidej sýr!

Filip Krolewski

Stromboli - Horká kapsa

Stromboli, nebo-li horká kapsa, ze které doslova vytéká horká láva ze sýru, je jídlo, se kterým zažijete chuťové erupce. Původní recept jsem vylepšila sýrem Krolewski....no a nemá to chybu! Přidej sýr!

Barbora Krolewski

Soufflé se sýrem si jednoduše zamilujete

Švýcarsko. Země hodinek, výborné čokolády a také skvělých sýrů. Na svých cestách po Evropě jsem tuto destinaci nemohl minout. Naučil jsem se soufflé, které doslova hory (Alpy) přenáší. Přidej sýr!

Filip Krolewski

 

Lahodný špenátový quiche

Na zelený čtvrtek jedině zelené jídlo. Ve Francii jsem se naučil skvělý špenátový quiche, se kterým místní právě dodržují tuto známou tradici. Akorát jsem přidal sýr Krolewski. Dobrou chuť! Přidej sýr!

Filip Krolewski

Italská kuchyně vždy překvapí jednoduchostí

U nás mazanec, v Itálii Casatiello. Recept na tento tradiční neapolský pokrm si bedlivě střeží každá rodina. Mně se podařil ulovit tento. Rodina, od které jej mám, chtěla jenom trochu sýru Krolewski. Přidej sýr!

Barbora Krolewski

Italská velikonoční pizza

V Itálii se stejně jako v Česku užívá přísloví "že má někdo hluboko do kapsy." Tam to ale znamená, že se máte velmi dobře a můžete tuto pizza kapsu naplnit až po okraj. Dobrou chuť! Přidej sýr!

Barbora Krolewski