Back to top

Zapečené brambory se sýrem Krolewski

Brambora, Barbora mi vždycky říkavali. Ne, že bych snad vypadala jako brambora, ale díky mým skvělým zapečeným bramborám, po kterých se vždycky jenom zapráší. Dobrou chuť! Přidej sýr!

Barbora Krolewski

Co potřebujete: 
  • 5 větších brambor
  • 2 lžíce másla
  • 2 stroužky česneku
  • 15 dkg anglické slaniny (plátky)
  • 10 dkg sýru Krolewski (plátky)
  • 5 dkg sýru Krolewski (k nastrouhání)
  • Zakysaná smetana
  • Pažitka
Postup přípravy: 

Rozehřejte si v menším kastrůlku máslo, česnek nakrájejte na plátky a orestujte. Směs vyjměte a zbylý tuk přelijte do misky.

Přichystejte si větší, ideálně podlouhlé brambory. Brambory umyjte, osušte a nakrájejte na tenké plátky tak, abyste je úplně nedokrojili.

Zbylé máslo v mističce osolte a mašlovačkou potřete místa uvnitř všech mezer v bramborách. Poté do každé druhé mezery vložte plátek anglické slaniny a do zbytku sýr Krolewski.

Dejte do trouby na 190 stupňů a pečte asi 90 min.

Pět minut před koncem pečení posypte strouhaným sýrem a nechte ještě chvilku zapéct.

Podávejte se zakysanou smetanou a posypané pažitkou.

Související příběhy

Kdysi dávno, někdy mezi lety 1500 a 1517, se již vážený Filip Krolewski vydal do Itálie. V té době zde tvořil vousatý umělec Leonardo da Vinci. Filip se rozhodl ho navštívit. 

Další recepty

Kokotky se sýrem Krolewski

Na svých cestách po Francii jsem si oblíbil kokotky. Ve Francii nazývané cocottes jsou perfektní, když přijdete na návštěvu k Angličanovi a má pouze šálky na čaj. Ty se totiž dají použít také.

Dobrou chuť! Přidej sýr!

Filip Krolewski

Pažitková polévka se sýrem Krolewski

Polévka a pronto! Když jsem byla v Itálii, slýchavala jsem tuto větu poměrně často. Ale co najednou tak rychle? Tato polévka je velmi rychlá a jednoduchá. Zvládne ji každý, a hlavně pronto! Dobrou chuť! Přidej sýr!

Barbora Krolewski

Palačinky z červené řepy se sýrem Krolewski

Moje žena miluje červenou barvu. Miluje ji až tak moc, že by chtěla i všechno jídlo červené. Ale jak na to? Tyto jednoduché palačinky naslano jsou výborné, ale hlavně... jsou červené! Dobrou chuť! Přidej sýr!

Jiří Krolewski

Na návštěvě v La Suisse jsem trávil čas u ohně s přáteli. Rozpékali jsme vše možné - chléb, švýcarskou čokoládu a další. No a mne napadlo přidat sýr. No a vznikly úžasné fondue. Přidej sýr!

Filip Krolewski

Onehdá jsem se vydal za Richardem do Ameriky. Že prý se mi pochlubí s novým receptem. Že prý mek end číz. Výborné, ale něco mi tam scházelo. Náš rodinný 45% sýr. Přidej sýr!

Jiří Krolewski

Na mořeplavbách se čerstvého chleba jen tak nedočkáte. Abych zachránil kapitána před nespokojenými námořníky, vymyslel jsem pro ně lahodnou pomazánku z uzeného sýra. Přidej sýr!

Richard Krolewski