Back to top

Kokotky se sýrem Krolewski

Kokotky se sýrem Krolewski

Na svých cestách po Francii jsem si oblíbil kokotky. Ve Francii nazývané cocottes jsou perfektní, když přijdete na návštěvu k Angličanovi a má pouze šálky na čaj. Ty se totiž dají použít také. Přidej sýr!

Filip Krolewski

Misky naplňte dle chuti
Co potřebujete: 
  • 4 vejce
  • 3 jarní cibulky i s natí
  • 150 g kvalitní šunky
  • 150 ml smetany ke šlehání
  • 100 g sýra Krolewski
  • 45% kousek másla
  • sůl
  • pepř
Postup přípravy: 

Omytou jarní cibulku nakrájejte na kolečka. Šunku na proužky. V pánvičce rozehřejte kousek másla a na něm cibulku i šunku lehce opečte. Lehce osolte a opepřete. Kokotky lehce vymažte máslem a rozdělte do nich směs šunky a jarní cibulky. 

Nahoru vyklepněte vejce, zalijte několika lžícemi smetany. Osolte a opepřete. Kolem žloutku opatrně naskládejte kousky sýra. Ty můžete klidně dát i mezi vejce a směs šunky s cibulkou. Přikryjte pokličkou a dejte zapéct do trouby vyhřáté na 200 °C.

Kokotky nechejte zapékat 8 minut. Poté sundejte pokličku a dopečte, dokud není vajíčko hotové přesně tak, jak chcete. Doporučujeme s lehce tekutým žloutkem.

Podávejte s čerstvým pečivem nebo dokřupava opečeným toastovým chlebem.

Související příběhy

Kdysi dávno, někdy mezi lety 1500 a 1517, se již vážený Filip Krolewski vydal do Itálie. V té době zde tvořil vousatý umělec Leonardo da Vinci. Filip se rozhodl ho navštívit. 

Další recepty

Omeleta s ementálem

Služebnictvo mi každé ráno připravuje vydatnou snídani v podobě omelety s ementálem, abych byl dobře naladěn a nestavěla se ten den na náměstí šibenice pro toho, kdo se na mě křivě podívá. Přidej sýr!

Jiří Krolewski

Párty sýrové krekry

Na zámku v tomto období pořádáme mnoho bálů, plesů a karnevalů. Když začne být po půlnoci zábava v plném proudu a šlechta je značně rozjařená, přijde vhod tahle malá sýrová pochoutka. Přidej sýr!

Filip Krolewski

Holandský řízek s bramborem

Každou neděli máme na zámku k obědu řízek. Za ta léta se mi už ale přejedl. Tak mi náš kuchtík nabídl, že můžeme zkusit tak trochu netradiční řízek, na který si přivezl recept z holandského království. Přidej sýr!

Jiří Krolewski

Krémová sýrová omáčka

Dlouhou dobu mi trvalo, než jsem objevila jednoduchý a rychlý recept na omáčku, kterým bych nakrmila ty své hladové krky. A když jsem ho vylepšila ještě sýrem Krolewski, není tomu co vytknout.  Přidej sýr!

Barbora Krolewski

Sýrové kuličky - Rychlé, jednoduché, ale hlavně VÝBORNÉ!

Itálie je plná karbaníků! Zapojila jsem se do jedné takové seance a vyhrála jsem pěkný balík peněz! Vsadili jsem totiž na kule...A rovnou jsem se do nich i pustila, všichni okolo si pochutnali. Dobrou chuť! Přidej sýr!

Barbora Krolewski

 

Vaječnice - Vyzkoušejte ozvláštněnou verzi známých fondue

Švýcarské fondue asi zná každý. Ale co takovou vaječnici? Když jsem byl ve Francii, míchaná vajíčka byla opravdu hodně zlehka udělané. Krémovost těchto vajíček jsem snoubil se sýrem Krolewski. Dobrou chuť! Přidej sýr!

Filip Krolewski